MENU

WHITEBOARD & EXPLAINER VIDEOS

8793
6

Od kilku lat tworzę też filmy, które fachowo nazywane są explainer videos lub whiteboard videos. Stosuję różne techniki i ciągle szukam nowych pomysłów. Czasem filmuję w studiu (wtedy widać moją rysującą rękę), czasem przy tablecie i komputerze, przy niektórych filmach najwięcej czasu poświęcam na montaż i drobne animacje. Niezależnie od formuły, za każdym razem bazą do moich filmów są odręczne rysunki.

Obejrzyj kilka przykładów takich realizacji, wkrótce z pewnością pojawią się kolejne!

ODIHR, czyli Office for Democratic Institutions and Human Rights

W 2021 roku stworzyłam film explainer video poruszający temat przestępstw z nienawiści (ang. hate crime) i wspierania ich ofiar. Delikatny temat wymagał delikatnej oprawy, stąd (po raz pierwszy) wybór padł na rysowanie kredkami i minimalistyczną formę. Obejrzyjcie film, a jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zajrzyjcie tutaj.

Innergo

Od kilku miesięcy współpracuję z firmą Innergo (https://innergo.store/). Ja od lat pracuję na iPadzie Pro, a Innergo jest (między innymi) autoryzowanym dystrybutorem produktów Apple, tak więc całkiem dobrana z nas para. Tworzymy wspólnie explainer videos na różne technologiczne tematy. Na pierwszy ogień poszedł temat App Tracking Transparency w produktach Apple…

…a kolejny filmik poświęcony jest tematowi Smart City. Kolejne filmy wkrótce!

Urban Lab

To explainer video stworzyłam, aby podsumować projekt Urban Lab. Praca z takim zestawem kolorów to czysta przyjemność!

Narodowe Centrum Kultury

Z Narodowym Centrum Kultury miałam okazję współpracować kilkakrotnie. Zobaczcie jeden z najbardziej wymagających whiteboard videos jakie zdarzyło mi się nagrać. Okazuje się, że rysowanie do tekstu hymnu jest możliwe (choć wymagało kilku podejść w studio)!

A tu króciutkie whiteboard video stworzone z okazji publikacji raportu NCK o drugim obiegu odpadów. Połączenie rysowania i DIY pod okiem kamery bardzo przypadło mi do gustu!

Fundacja EY

Lasy i Obywatele

Jeśli zgadzasz się ze stwierdzeniem, że lasy są ważne, obejrzyj film, dowiedz się czym są Plany Urządzenia Lasu, a potem sprawdź czy wycinki są planowane w Twoim lesie: www.lasyiobywatele.pl

Ta animacja jest dla mnie szczególna nie tylko ze względu na to, że rysunkowo wspieram ważną inicjatywę, ale też dlatego, że zmierzyłam się z nową techniką tworzenia explainer video (i polubiłam ją bardzo!).

Współpraca z inicjatywą Lasy i Obywatele nie skończyła się na jednym explainer video. Kolejny materiał dotyczył tego, jak organizowane są konsultacje PUL…

A jeszcze następny jest krótką prezentacją inicjatywy. Tu po raz pierwszy połączyłam moje rysunki z filmem nagranym w środku lasu (a nie w zaciszu mojego studia):

Do kompletu powstał jeszcze najdłuższy materiał w mojej rysunkowej historii, czyli animowane notatki wizualne do dwudziestominutowego webinaru/wywiadu “Jak zorganizować społecznościowe wydarzenie leśne”:

Fundacja EY

Krótko, lekko i na temat. Fundacja EY wspiera dzieciaki w rodzinach zastępczych i zachęca do przekazywania 1% podatku. Tu film typu whiteboard video z 2020 roku…

… a tu film stworzony na czasy rozliczania PITów w 2021 roku

Krajowi Producenci Leków

Jak w pigułce (sic!) zaprezentować najważniejsze wyniki badań i dane z raportu? Moja propozycja to executive summary w wersji rysunkowej.

TechSoup Europe / Game Changer Camp

Tolerancja, zaangażowanie obywatelskie, różnorodność i zasada włączania – takie świetne hasła przyświecają projektowi Game Changer, koordynowanemu przez organizację TechSoup Europe. Z okazji Game Changer Camp, który był intensywnym, czterodniowym cyklem spotkań i warsztatów (a wszystko to online, powody wszystkim znane), stworzyłam serię explainer videos.

Pierwszy objaśniał jaka jest idea campu i co powinien zrobić każdy, kto chce wspierać młodych w zmienianiu świata najlepsze (spoiler alert: powinien się zarejestrować, a potem chwytać garściami nowe pomysły i umiejętności).

Kolejne filmy zachęcały do wykorzystywania publikacji na temat prowadzenia kampanii społecznych (jeden poświęcony komunikacji, drugi ewaluacji), opublikowanych przez Techsoup w ramach projektu i dostępnych bezpłatnie o tu: https://gamechangereu.org/build-a-campaign/

Czwarty z serii film był krótkim podsumowaniem Game Changer Camp. Powstał inną techniką niż trzy poprzednie – tu wykorzystaliśmy tylko elementy pisane i rysowane cyfrowo oraz drobne animacje.

Wirtualne Muzeum Gazownictwa

Skąd wziął się gaz w naszych domach? Jakie sprzęty domowe działały kiedyś na gaz? Jaka jest przyszłość gazu ziemnego? No i przede wszystkim – czy w ogóle gaz ziemny da się narysować? Obejrzyjcie serię trzech krótkich filmów edukacyjnych, które stworzyłam dla Wirtualnego Muzeum Gazownictwa, a potem zajrzyjcie na stronę muzeum, żeby odkryć jeszcze więcej: www.wmgaz.pl

 

Avison Young

Myślenie wizualne może być skuteczne w każdej, nawet najbardziej poważnej branży. Dla przykładu – nieruchomości. Avison Young Poland podsumowało ze mną rysunkowo 2019 rok. W projekcie połączyliśmy ze sobą kilka technik: rysowanie “na planie”, wcześniej przygotowane elementy (jak np. flagi na początku), gotowe wydruki zdjęć i trochę animacji zrobionych już na etapie postprodukcji. 

 

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Z okazji Dnia Ochrony Danych Osobowych 2019 przygotowałam krótki film tłumaczący czym zajmuje się urząd, który powstał po wprowadzenie w życie RODO. Za montaż, tak jak w przypadku innych moich materiałów filmowych odpowiadała niezastąpiona ekipa Sweet Jesus!

EY Crowdsourcing

Film wyjaśniający ideę crowdsourcingu, przygotowany dla EY Crowdsourcing. Rysunkowe i animowane jest tu wszystko, łącznie z logotypem klienta na zakończenie. Dzięki dodaniu napisów w postprodukcji, powstały dwie wersje językowe tego filmu (polska i angielska).

Kogena

“Nie nauczysz się jazdy na rowerze oglądając Tour de France”. Firma Kogena zajmuje się maksymalnie praktycznymi szkoleniami związanymi z tematami sprzedaży i obsługi klienta, a ja przygotowałam o tym krótki explainer video.

Hyper Poland

Z Warszawy do Wrocławia w 23 minuty? Jeśli polscy inżynierowie wygrają konkurs SpaceX Hyperloop POD Elona Muska to będzie to bardzo prawdopodobne. Miałam wielką przyjemność narysować krótki film tłumaczący ideę podróży w kapsułach hyperloop.

 

Warsztaty TuEuropeana | Lublin – Remikslab

W październiku 2016 roku w Lublinie odbyły się warsztaty poświęcone cyfrowym zasobom Europeany. W ciągu niecałych dwóch dni zanotowałam graficznie 6 prezentacji i warsztatów! Część z nich widać w relacji podsumowującej te dwa intensywne dni.

MICROSOFT / IMAGINE CUP

Imagine Cup to projekt Microsoft, dzięki któremu pomysły studentów przeradzają się w sprawnie działające firmy. Film wyjaśnia potencjalnym uczestnikom, jakich projektów poszukuje Microsoft i jakiego wsparcia mogą spodziewać się w ramach udziału w ImagineCup.

SEKTOR 3.0

Ogólnopolska konferencja o technologiach dla organizacji pozarządowych, która w 2016 roku odbywa się pod hasłem HumanTech. Miałam ogromną przyjemność narysować materiał ilustrujący program tegorocznego Sektora. Ponad pół godziny rysowania = półtorej minuty filmu!

FESTIWAL ZIELONE GRY

Relacja z konferencji, podczas której miałam okazję tworzyć notatkę graficzną na jednym z warsztatów – “Gry w edukacji pozaformalnej”.